הישגים בירושלים המזרחית

ירושלים המזרחית הייתה המוקד הראשון והמרכזי לפעילות תנועת “סולידריות”, שצמחה מתוך ההפגנות בשכונת שייח ג’ראח. במהלך השנתיים הראשונות לפעילות התנועה הצלחנו להגיע להישגים נקודתיים רבים, החשובים בפני עצמם. אך חשובה לא פחות הייתה התרומה של הפעילות האינטנסיבית  שלנו לשנוי במציאות הפוליטית בירושלים המזרחית.

 1. פעילות פוליטית משותפת, ישראלית-פלסטינית, הפכה לעובדה בשכונות רבות בעיר.
  כיום פועלת “סולידריות” בשיתוף פעולה יומיומי עם נציגי רוב שכונות ירושלים המזרחית, דבר שרק לפני שנים אחדות היה בגדר הבלתי אפשרי.

 2. נסיונות המשטרה לדכא בכוח כל פעילות או הפגנה משותפת, שבלטו כל כך בשלבי המאבק הראשונים בשייח ג’ראח, הצטמצמו באופן ניכר. נחישות הפעילים, ונצחונות חוזרים ונשנים בבתי המשפט, הפכו הפגנות ישראליות-פלסטיניות גדולות, כגון צעדת ה-5,000 ב-14 ביולי 2011, לאפשריות.

הישגים אלו פתחו פתח למאבקים משוטפים נוספים ולהמשך בנייה של אלטרנטיבה שפויה לאלימות הימין והמתנחלים בירושלים המזרחית.

שייח ג’ראח – ההתנחלות נעצרה, המשטרה עזבה

 1. התחלנו להפגין בשכונת שייח ג’ראח בדצמבר 2009, רגע אחרי פינוי משפחה נוספת, רביעית במספר, מהמתחם הסמוך לקבר שמעון הצדיק. היה זה פינוי נוסף בשרשרת של עשרות פינויים בשייח גראח בעשור האחרון.
  כשהתחלנו להפגין, ידענו כי לפי תוכניות המתנחלים אמורה שייח ג’ראח הפלסטינית “להעלם” תוך שנתיים – ובמקומה הייתה אמורה להבנות שכונה של 200 יחידות דיור ליהודים בלבד.
  כל זה לא קרה.
  מאז תחילת פעילותינו בשייח ג’ראח לא פונתה ולו גם משפחה פלסטינית נוספת.
 2. בשל עשרות מקרים של תקיפת תושבי השכונה על ידי המתנחלים והמשטרה בשעות התפילה שלפני כניסת השבת, בחרנו לקיים את ההפגנות בימי שישי. בשנה האחרונה עזבו כוחות המשטרה את השכונה, ומספר המתנחלים בשכונה פחת. במקביל, פסקו כמעט לחלוטין ארועי התקיפה האלימים כנגד התושבים הפלסטינים, ומספר המעצרים עמד בשנה האחרונה על מקרים בודדים בלבד.

סילואן – מספר פינויים נמנעו, תכנית מתאר של המתנחלים נעצרו

 1. ביוני 2010 התחלנו בקמפיין נגד הריסת שכונת אל-בוסתן אשר בסילואן על ידי העירייה, שתכננה לבנות במקום טיילת לתיירים במסגרת תוכנית “גן המלך”.  כ-1000 ישראלים ופלסטינים צעדו יחד בהפגנה המשותפת הגדולה ביותר שהתקיימה אי פעם בסילואן.  נכון להיום תוכנית הריסה נרחבת זו אינה מקודמת.
 2. במהלך קיץ 2010 ניסו מתנחלים להכנס לבית אבו-נאב בשכונת סילואן, באזור בטן אל-האווה. פעילי סולידריות התבצרו במשך מספר שבועות בבית, הסמוך לבית יהונתן, ומנעו בכך את הפינוי. (לקריאה נוספת כאן וכאן)
 3. בנובמבר 2011 בזכות קמפיין בינלאומי מנענו את פינויה של משפחת סומרין בואדי חילווה בסילואן, שביתה עמד תחת סכנה של השתלטות על ידי מתנחלי עמותת אלע”ד. התבצרות של פעילים בבית, ויחד עם קמפיין בינלאומי שחשף את התפקיד של קק”ל בפינוי המשפחה הפלסטינית עצרו נכון להיום לחלוטין ניסיון זה. (לקריאה נוספת)