הישגים בתוך גבולות הקו הירוק

בשנה וחצי האחרונות פועלת תנועת “סולידריות” בתוך תחומי הקו הירוק במספר רב של מוקדים, שהבולטים שבהם הם: טייבה, קלנסואה, לוד, רמלה ויפו. בחלק מהמוקדים הללו זכינו לקחת חלק בהצלחות נקודתיות מרשימות, ובמקביל לבנות רשת הולכת וגדלה של קשרים פוליטיים בין יהודים לערבים.

בזמנים בהם פעילות פוליטית ערבית-יהודית משותפת הפכה לנדירה יותר ויותר, אחרי העשור שהחל בארועי אוקטובר 2000, הוכחנו שניתן להפוך את המגמה. שנה וחצי של פעילות, הפגנות של מאות ואלפי פעילים במשולש, נצרת, לוד-רמלה ויפו, הוכיחו שיש מקום וסיכוי לתנועת שמאל יהודית-ערבית, ושמציאות פוליטית של בידוד והפרדה ניתנת לשינוי.

לוד-רמלה-דהמש: הריסות הבתים נעצרו, פינויים נמנעו

  1. במהלך קיץ 2010 לקחנו חלק במאבק של הכפר דהמש, הסמוך ללוד. הכפר בו מתגוררים כמה מאות תושבים מעולם לא זכה להכרה, ומעל רוב בתיו עמדה הסכנה של הריסה המונית. בשיאו של הקמפיין צעדו כ-1000 תושבים ופעילים ברחוב הראשי ברמלה, בדרישה להכיר בכפר. בעקבות הקמפיין נמנעה הריסת הכפר, והוא נמצא בשלבי הכרה על ידי רשויות המדינה.
  2. החל מדצמבר 2010 קיימנו עשרות הפגנות שבועיות בלוד, במחאה על הריסת בתים של תושבים פלסטינים בעיר. בשיאה של המחאה הוקם מאהל מול עיריית לוד, ואלפי תושבים ותומכים צעדו בעיר במחאה על מדיניות הממשלה והעירייה. בשל הלחץ הציבורי הכריז ראש הועדה הקרואה בלוד כי לא יהרסו בתים נוספים בעיר. מדיניות זו החזיקה מעמד במשך כשנה, עד להריסתו של בית בודד בינואר 2012.
  3. במהלך שנת 2011 עמדנו לצידה של משפחת אבו-עיד מרמלה, ששישה מבתיה היו תחת סכנת פינוי. בשיאו של הקמפיין שהו פעילים במשך למעלה מחודש בבית המשפחה עד שסכנת הפינוי חלפה. בזכות הקמפיין החליטו חברת עמידר ועיריית רמלה לעצור את הפינוי, והמשפחה נשארה בביתה.