סולידריות בקמפוס ת”א: תם אך לא נשלם/ חן משגב

ביום רביעי הקרוב יקיים תא סולידריות בקמפוס אוניברסיטת ת”א את האירוע הציבורי האחרון לסמסטר זה. האירוע שכותרתו “לא מאוחדת ולא נעליים – מבט אחר על ירושלים” יתקיים ביום בו מציינים בישראל את הפיקציה המכונה “יום איחוד ירושלים”. אנו בתא סולידריות באוניברסיטת ת”א נבקש להציג נרטיב שונה של ירושלים, של המאבקים המתרחשים בה ושל הסיקור העיתונאי והתקשורתי שלהם, נשמע נשים שחיות בעיר, משתתפות ומנהיגות את המאבקים בה ומסקרות אותן, הן פלסטיניות והן ישראליות-יהודיות. אירוע זה שאנו מקווים שיהיה מוצלח ועתיר משתתפים כמו הקודמים לו יחתום סמסטר ושנה גדושים בעשייה ופעילות בקמפוס ת”א, ננסה לסכם היכן היינו ומה עשינו ולהפנות מבט לעתיד ולשנה האקדמית הבאה, בה נמשיך בוודאי את הפעילות המוצלחת, את הרחבת השורות והמאבק נגד כיבוש, גזענות דיכוי ואפליה.

תא סולידריות הוקם בתחילתה של השנה האקדמית הנוכחית, באופן אישי הצטרפתי לפעילות התא בתחילת הסמסטר השני ומצאתי תא פעיל, חיוני ונמרץ המבקש להרחיב את השורות ואת הפעילות, על כן הצטרפתי והתחלתי לפעול בארגון אירועים ובהפצת המסרים של תנועת “סולידריות” בקרב קהל הסטודנטים והציבור התל-אביבי המבקר באוניברסיטה.

 בסמסטר זה ערכנו “מסע”, גם גיאוגרפי וגם פוליטי בין מקומות, מאבקים ונושאים שונים הקשורים לפעילות המתרחבת של תנועת “סולידריות” ברחבי ישראל/פלסטין. פתחנו את הסמסטר באירוע מוצלח בנושא המאבק בשייח ג’ארח – שמענו סקירה אשר שזרה את העוול שנעשה לתושבים הפלסטינים של השכונה יחד עם ההיסטוריה של השכונה והפעילות של סולידריות במקום מפיו של הפעיל הוותיק אבנר ענבר, המשכנו בסקירה משפטית מרחיבת דעת של עו”ד לאה צמל, וסיימנו בסיפור האישי של נאסר ראווי תושב השכונה הפלסטיני אשר פונה מביתו והפך פעיל במאבק המשותף. משיח ג’ארח המשכנו במסע הגיאוגרפי לחצר האחורית של גוש דן – לערים לוד, רמלה ולכפר הלא מוכר דהמש. שמענו סקירה מרתקת על עוולות התכנון והשימוש בכלי התכנוני לאפליה של המיעוט הפלסטיני מפי אדריכלית בות’ינה דביט וכן שמענו את סיפורן האישי של הנערות ממשפחת אבו-עיד אשר בתיהן נהרסו והן נשארו ללא קורת גג. מהחצר האחורית של גוש דן המשכנו לערב בנושא שיתוף מאבקים וצפינו בסרט “בלעין חביבתי” שלאחריו קיימנו דיון עם דניאל דוקרביץ’-ארגו ויוצר הסרט שי פולק. מהמרחב הגיאוגרפי הממשי עברנו למרחב הוירטואלי וקיימנו ערב בנושא “תג מחיר- בלוגרים פוליטיים חושפים את מה שהתקשורת מסתירה”, בערב זה עסקנו בתופעת “תג המחיר” ואלימות המתנחלים דרך העדשה של הבלוגים הפוליטיים – ערב אשר זכה להתעניינות והשתתפות עצומה! בשבוע שעבר חזרנו למרחב הממשי וקיימנו ערב מרתק אשר דן בסוגיה של “ייהוד” העיר יפו תוך דחיקתם ואפלייתם של תושביה הפלסטינים, בערב הזה שמענו את קולם וקולן של התושבות והתושבים הפלסטינים של יפו – זה היה ערב מרגש במיוחד בו עלו לדבר בזה אחר זה גברים ונשים צעירות וצעירים תושבי יפו הפלסטינים וסיפרו לנו על האפליה, הניכור והעוול אותו הם חשים בחייהם היומיומיים בעיר ה”מתייהדת”. רבים מאלו שישבו באולם בוודאי חשבו לעצמם כי רק הקשבה לאותם אנשים, בני גילנו, אשר אנו ממעטים כל כך לפגוש, עשויה להביא להבנה ולאמון שיביא, בתקווה, לשיתוף פעולה עתידי.  הערב הקרוב, כאמור, יעסוק בירושלים הלא מאוחדת, וגם בו נשמע דעות ונקודות מבט שונות אותן לא שומעים לרוב כשדנים בעתיד העיר “המאוחדת”.

במהלך הסמסטר ראינו עניין גובר והולך בפעילות שלנו בקמפוס, אם בהשתתפות באירועים הציבוריים שקיימנו ואם ברצון ללמוד ולדעת אותו חווינו במהלך הפעלת דוכני הפצת מידע במרחב הציבורי של הקמפוס או בעת חלוקת פליירים לאירועים. אבל בה בעת ספגנו גם ביקורת, התנכלויות וקשיים, אם ממחלקת הביטחון של האוניברסיטה שהערימה קשיים על חלוקת הפלאיירים, כוחות עלומים אשר תלשו והשחיתו את הפוסטרים שלנו ועד לביקורות של אנשים אשר העדיפו לבחון את העשייה שלנו מבעד למסך המחשב ומבלי להשתתף בפעילות. על אף הביקורת, שבמקרים מסוימים הייתה בלתי הוגנת ובלתי נכונה בעליל, הקפדנו להיות נאמנים לעקרונותינו, לתת ביטוי שיוויוני לפלסטינים, ליהודים, לנשים ולגברים, לבעלי בריתנו במאבקים השונים ולפעילי התנועה המסורים שמחוץ לקמפוס תל-אביב.

בסיכומו של סמסטר גדוש פעילות, סמסטר בו הורחב משמעותית מעגל המשתתפים באירועים שלנו ובעיקר, והחשוב מכל, הורחב מעגל הפעילים האקטיבים בתנועת סולידריות מבין הסטודנטים באוניברסיטת ת”א, אנו מקווים להמשיך את הפעילות, ולעודד אנשים נוספים להצטרף הן לפעילות בקמפוס והן לפעילות הארצית של “סולידריות”. אנו נמשיך, כמובן, יחד עם הסטודנטים הרבים שהצטרפו לפעילות, להפיץ את המסרים של של תנועת “סולידריות”, להילחם בפשיזם, בגזענות ובכיבוש גם בקיץ ובוודאי בשנה האקדמית הבאה.

שנת הלימודים באוניברסיטה  אוטוטו תמה, אבל עבודה רבה עוד לפנינו ואיננו מתכוונים לנוח על זרי הדפנה. תא סולידריות באוניברסיטת ת”א הוא כיום אחד התאים הפוליטיים הפעילים, האינטנסיביים והמשפיעים באוניברסיטה וככזה הוא מהווה מודל ודוגמא לתאים אחרים כאן ובאוניברסיטאות אחרות. כולנו תקווה כי בשנה הבאה יפתחו תאי סולידריות גם באוניברסיטאות ומכללות אחרות ואנו נהיה הראשונים לסייע להם. אנו גם מודים בהזדמנות זו לכל חברי התנועה שעזרו במהלך השנה לפעילים בקמפוס, אם בארגון, בסיוע פיננסי, אדמיניסטרטיבי או רעיוני, ללא עזרתכם לא היינו מצלחים בפעילותנו.

בסולידריות!

לא מאוחדת ולא נעליים: מבט מפוקח על ירושלים / יום ד’, 1/6, 18:00, ת”א

להצטרפות לפעילות סולידריות בקמפוסים כתבו ל: campus@solidarity.org.il
או צרו קשר עם התאים:

סולידריות נגד הפשיזם – אוניברסיטת ת”א 
סולידריות נגד הפשיזם באוני’ העברית 
סולידריות נגד הפשיזם – סמינר הקיבוצים 
סולידריות נגד הפשיזם – אוניברסיטת בן גוריון